Aby sme chápali tomu, čo je vlastne histamínová intolerancia, je potrebné vedieť, aký je rozdiel medzi alergiou a intoleranciou.
Potravinová alergia je imunologicky podmienená reakcia, ktorá sa môže objaviť aj po konzumácii malého množstva problémovej potraviny. Prejavy alergie na potraviny bývajú rôzne, počnúc ľahkými, až po závažné, život ohrozujúce, tzv. anafylaktické reakcie.
Potravinová intolerancia – ide o nežiaducu reakciu spôsobenú konzumáciou potravín. Nejedná sa o alergickú reakciu, ale o enzymatickú poruchu. Intolerancia je zväčša spôsobená nedostatkom enzýmov potrebných na spracovanie určitých potravín alebo zložiek potravy. Prejavuje sa najmä tráviacimi ťažkosťami, no pri požití malého množstva jedla môže zostať bez príznakov.
ČO JE HISTAMÍN?
Histamín je biologicky aktívny amín, v tele sa bežne nachádza a za normálnych okolností sa odbúrava enzýmom diaminooxidáza (DAO). Histamín zohráva dôležitú úlohu pri rôznych procesoch v tele, vrátane imunity či prenose správ z organizmu do mozgu, podporuje bdelosť, pamäť aj sústredenosť. Histamínová intolerancia sa prejavuje, keď v organizme chýba enzým DAO na odbúranie vysokej hladiny histamínu. Problém teda nastáva, keď naše telo histamín nedokáže odbúrať a v tele sa hromadí. Dochádza k nerovnováhe medzi histamínom a DAO. V našom tele sa histamím metabolizuje 2 hlavnými cestami – oxidatívnou deamináciou prostredníctvom enzýmu diaminooxidázy (DAO) a metyláciou histamín-N-metyltransferázou (HNMT). Kým enzým HNMT inaktivuje histamín vo vnútri bunky, DAO je sekrečný enzým, uvoľnený z membrán epitelových buniek a extracelulárne (mimo bunky) rozkladá histamín.
AKÉ SÚ PRÍČINY HISTAMÍNOVEJ INTOLERANCIE?
- dlhodobé konzumovanie potravín s vysokým obsahom histidínu a histamínu,
- látky a lieky schopné nešpecifický uvoľňovať histamín (chemické uvoľňovače histamínu – histamínové liberátory),
- nedostatočná aktivita enzýmu DAO vplyvom látok a liekov, chronickým zápalom v oblasti GIT,
- genetický defekt v tvorbe enzýmu DAO (veľmi zriedkavo)
AKÉ SÚ VAROVNÉ SIGNÁLY?
Naše telo nám väčšinou dá vedieť, keď niečo nie je v poriadku a taktiež to je aj pri histamínovej intolerancii, ktorá sa môže prejavovať rôznymi tráviacimi problémami, nevoľnosťou, hnačkami, bolesťami brucha, zvracaním, bolesťami hlavy, migrénami, opuchmi, búšením srdca, svrbenie kože… Škála symptómov je veľmi široká, avšak skrýva sa za ňou jedna metabolická porucha, pri ktorej v tele nebezpečne stúpa hladina histamínu. Tá postupne môže prinášať aj rôzne zdravotné problémy. Príznaky histamínovej intolerancie sa objavujú pomerne rýchlo, niekedy aj 20 – 30 minút po zjedení potraviny s vysokou dávkou
Potrebujete pomôcť s úpravou stravy v Bratislave?
Objednajte sa na konzultáciu telefonicky na +421 944 618 217 alebo e-mailom na rybarova@nedietuj.sk
AKO ZISTÍM, ČI MÁM HISTAMÍNOVÚ INTOLERANCIU?
Vyšetrenie vyžaduje návštevu lekára a odborné vyšetrenie, ale treba rátať s tým, že stanoviť konečnú diagnózu chce svoj čas. Problémom diagnózy HIT je to, že môže oddialiť diagnózu primárnej príčiny, ktorá k obrazu HIT viedla – napr. chronické zápaly v oblasti GIT traktu. Preto pri každej uvažovanej diagnóze lekár robí takzvanú diferenciálnu diagnostiku – okrem diagnózy, na ktorú sa primárne zameral, zvažuje a vylučuje aj iné možné príčiny daného klinického obrazu. Je potrebná aj spolupráca pacienta počas samotného testovania jednotlivých potravín, ktorý v domácom prostredí sleduje reakcie organizmu a skúma spúšťače problémov. Je odporúčané písať tzv. diétny denník.
Základom diagnostiky je kvalitná anamnéza, fyzikálne a laboratórne vyšetrenie. Pri odbere anamnestických údajov sa treba zameriavať na prítomnosť vyššie uvedených ťažkostí. Nutné je tiež venovať sa ich prípadnej súvislosti s užívaním liekov a alkoholu alebo s konzumáciou potravín s potenciálne vysokým obsahom histamínu. Fyzikálnym vyšetrením lekár zisťuje stav pokožky (farbu vyrážky, opuch), dýchanie, srdcovú akciu, krvný tlak… Laboratórne vyšetrenia zahŕňajú vyšetrenie krvného obrazu, základných biochemických parametrov vrátane renálnych a hepatálnych funkcií a ukazovateľov zápalu. Pre stanovenie diagnózy HIT je najdôležitejšie vyšetrenie aktivity diamonioxidázy.
Hodnoty DAO v krvnom sére pod 10kU/l sa považujú za znížené a diagnóza HIT je pravdepodobná, najmä ak sú prítomné typické prejavy HIT v súvislosti s konkrétnymi potravinami. Ak je hodnota menej ako 3 U/ml, aktivita DAO je veľmi znížená a pravdepodobnosť HIT je vysoká.
V AKÝCH POTRAVINÁCH SA NACHÁDZA HISTAMÍN?
Histamín nájdeme v takmer všetkých potravinách. Netreba sa však hneď báť, nie všetky potraviny ho obsahujú v podobnom množstve – podstatne viac ho nájdeme v zrejúcich, fermentovaných či konzervovaných potravinách.
Potraviny bohaté na histamín:
- alkohol,
- zrejúce syry,
- konzervované, nakladané a fermentované potraviny,
- kyslá kapusta a tiež všetky kvasené potraviny
- tatárska omáčka, kečup, horčica, majonéza
- údené produkty,
- strukoviny ako cícer, sója či šošovica,
- hotové jedlá (kvôli konzervantom),
- morské plody
- jogurty,
- čokoláda a kakao,
- arašidy a iné solené snacky,
- väčšina citrusového ovocia,
- špenát, paradajky, baklažán, avokádo,
- jahody, banány, čerešne, ananás,
- koreniny ako škorica, klinčeky, čili.
V čerstvých potravinách je histamínu menej, s dĺžkou skladovania jeho kvantita zvyčajne narastá.
V prvej fáze sa doporučuje vylúčiť z jedálnička potraviny s vysokým obsahom histamínu a tiež potravín, ktoré podporujú jeho uvoľňovanie (napríklad čierny a zelený čaj, alkohol). Nabehnete tak na bezhistamínovú – eliminačnú diétu. Keďže život s histamínovou intoleranciou je pomerne náročný na jedálniček, kľúčom je jeho udržateľnosť. Odporúčame vám zostaviť si zoznam potravín, ktoré môžete bezpečne konzumovať. Ak potrebujete pomoc pri zostavení diétneho plánu, odporúčame Vám vyhľadať nutričného terapeuta, ktorý má na to potrebnú odbornosť, a bude Vám môcť pomôcť vybrať a zostaviť potrebný diétny plán. Z našich skúsenosti zo styku s intoleranciou na histamín sú reakcie na potraviny veľmi rozdielne a budete si to musieť otestovať sami na sebe. Zo začiatku odstránite z jedálnička všetky potraviny s obsahom histamínu, ktoré postupne zaradíte a budete pozorovať reakcie vášho tela (pozor však na dlhodobé držanie eliminačnej diéty, mala by sa držať maximálne 3 týždne a potom začať zaraďovať postupne a pomaly potraviny späť do Vášho jedálnička, aby ste zistili, ktoré konkrétne potraviny a v akej dávke vám robia zle, a ktoré nie).
Pri bezhistamínovej diéte sa musí dávať pozor na potraviny s vysokým obsahom histamínu, ale aj na tie, ktoré pôsobia ako uvoľňovače alebo blokátory DAO: alkohol, čierny čaj, zelený čaj, energetické nápoje. Na rozdiel od alergie, pri ktorej reakciu spúšťajú aj stopové množstvá látky, pri HIT záleží aj na množstve požitej potravy.
PROBIOTIKÁ A HISTAMÍN
Ak je udržiavanie rovnováhy črevného mikrobiómu také dôležité pre metabolizmus histamínu, potom by z toho vyplývalo, že probiotiká by mali byť nápomocné pri zmierňovaní histamínovej intolerancie; ale je dôležité pochopiť, že existujú stovky rôznych kmeňov baktérií a že všetky majú rôzne úlohy a vlastnosti.
Na základe malého množstva dostupného výskumu sa predpokladá, že niektoré baktérie používané na fermentáciu jogurtov a fermentovaných potravín by mohli potenciálne zhoršiť produkciu histamínu. Typicky sú to kmene Lactobacillus casei a Lactobacillus bulgaricus. Je dôležité si pamätať, že kmene v rámci určitého druhu baktérií môžu reagovať odlišným spôsobom, a teda nie všetky kmene v rámci týchto druhov budú mať tento účinok, ale ak máte pochybnosti, týmto druhom sa pre istotu vyhnite.
Na základe doteraz veľmi obmedzeného výskumu, ktorý sa zaoberal úlohou probiotík pri histamínovej intolerancii, druhy považované za prospešné (pretože sa predpokladá, že znižujú hodnotenie biogénnych amínov, ako je histamín) sú Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus plantarum a možno aj Lactobacillus reuteri.
STRES A HISTAMÍNOVÁ INTOLERANCIA
Menej známym, no významným faktorom, ktorý zvyšuje hladiny histamínu, je stres. Pri ľuďoch s psychicky náročnou prácou, pod dlhodobým tlakom, pri zlej spánkovej hygiene a podobne, sú hodnoty histamínu spravidla vyššie. Pri dlhodobom strese sa zvyšuje hladina kortizolu – jeden z hormónov stresu, ktorý následne cez CRF1 receptory uvoľní histamín zo žírnych buniek. Pri histamínovej intolerancii nesmieme zabúdať aj na psychický aspekt ochorenia a venovať sa aj vhodným formám duševnej hygieny.
DOPLNKY STRAVY PRI HIT
Vitamín C, vitamín B6 – pomáhajú DAO rozkladať histamín. V dobe eliminačnej diéty nie je ľahké tieto vitamín doplniť v dostatočnom množstve, preto je vhodnejšie ich suplementovať.
Minerály: mangán, zinok, horčík, meď pomáhajú rozkladať histamín.
Prvým krokom je však stále dodržiavanie eliminačnej a následne nizkohistamínovej diety, tieto sú len podporné doplnky.
TEHOTENSTVO A HIT
Pre ženy s diagnózou histamínovej intolerancie je tehotenstvo často obdobím úľavy. Aktivita diaminooxidázy môže stúpať až 500-násobne v porovnaní s obdobím pred otehotnením. V dôsledku toho sa často zmiernia ťažkosti a dokonca aj prejavy intolerancie. Všeobecne platí, že tieto pacientky sú pod dohľadom gynekológa-pôrodníka, ktorý spolupracuje s imunoalergiológom, sledujúcim priebeh a prejavy histamínovej intolerancie.
Aby sme chápali tomu, čo je vlastne histamínová intolerancia, je potrebné vedieť, aký je rozdiel medzi alergiou a intoleranciou.
Potravinová alergia je imunologicky podmienená reakcia, ktorá sa môže objaviť aj po konzumácii malého množstva problémovej potraviny. Prejavy alergie na potraviny bývajú rôzne, počnúc ľahkými, až po závažné, život ohrozujúce, tzv. anafylaktické reakcie.
Potravinová intolerancia – ide o nežiaducu reakciu spôsobenú konzumáciou potravín. Nejedná sa o alergickú reakciu, ale o enzymatickú poruchu. Intolerancia je zväčša spôsobená nedostatkom enzýmov potrebných na spracovanie určitých potravín alebo zložiek potravy. Prejavuje sa najmä tráviacimi ťažkosťami, no pri požití malého množstva jedla môže zostať bez príznakov.
ČO JE HISTAMÍN?
Histamín je biologicky aktívny amín, v tele sa bežne nachádza a za normálnych okolností sa odbúrava enzýmom diaminooxidáza (DAO). Histamín zohráva dôležitú úlohu pri rôznych procesoch v tele, vrátane imunity či prenose správ z organizmu do mozgu, podporuje bdelosť, pamäť aj sústredenosť. Histamínová intolerancia sa prejavuje, keď v organizme chýba enzým DAO na odbúranie vysokej hladiny histamínu. Problém teda nastáva, keď naše telo histamín nedokáže odbúrať a v tele sa hromadí. Dochádza k nerovnováhe medzi histamínom a DAO. V našom tele sa histamím metabolizuje 2 hlavnými cestami – oxidatívnou deamináciou prostredníctvom enzýmu diaminooxidázy (DAO) a metyláciou histamín-N-metyltransferázou (HNMT). Kým enzým HNMT inaktivuje histamín vo vnútri bunky, DAO je sekrečný enzým, uvoľnený z membrán epitelových buniek a extracelulárne (mimo bunky) rozkladá histamín.
AKÉ SÚ PRÍČINY HISTAMÍNOVEJ INTOLERANCIE?
- dlhodobé konzumovanie potravín s vysokým obsahom histidínu a histamínu,
- látky a lieky schopné nešpecifický uvoľňovať histamín (chemické uvoľňovače histamínu – histamínové liberátory),
- nedostatočná aktivita enzýmu DAO vplyvom látok a liekov, chronickým zápalom v oblasti GIT,
- genetický defekt v tvorbe enzýmu DAO (veľmi zriedkavo)
AKÉ SÚ VAROVNÉ SIGNÁLY?
Naše telo nám väčšinou dá vedieť, keď niečo nie je v poriadku a taktiež to je aj pri histamínovej intolerancii, ktorá sa môže prejavovať rôznymi tráviacimi problémami, nevoľnosťou, hnačkami, bolesťami brucha, zvracaním, bolesťami hlavy, migrénami, opuchmi, búšením srdca, svrbenie kože… Škála symptómov je veľmi široká, avšak skrýva sa za ňou jedna metabolická porucha, pri ktorej v tele nebezpečne stúpa hladina histamínu. Tá postupne môže prinášať aj rôzne zdravotné problémy. Príznaky histamínovej intolerancie sa objavujú pomerne rýchlo, niekedy aj 20 – 30 minút po zjedení potraviny s vysokou dávkou
Potrebujete pomôcť s úpravou stravy v Bratislave?
Objednajte sa na konzultáciu telefonicky na +421 944 618 217 alebo e-mailom na rybarova@nedietuj.sk
AKO ZISTÍM, ČI MÁM HISTAMÍNOVÚ INTOLERANCIU?
Vyšetrenie vyžaduje návštevu lekára a odborné vyšetrenie, ale treba rátať s tým, že stanoviť konečnú diagnózu chce svoj čas. Problémom diagnózy HIT je to, že môže oddialiť diagnózu primárnej príčiny, ktorá k obrazu HIT viedla – napr. chronické zápaly v oblasti GIT traktu. Preto pri každej uvažovanej diagnóze lekár robí takzvanú diferenciálnu diagnostiku – okrem diagnózy, na ktorú sa primárne zameral, zvažuje a vylučuje aj iné možné príčiny daného klinického obrazu. Je potrebná aj spolupráca pacienta počas samotného testovania jednotlivých potravín, ktorý v domácom prostredí sleduje reakcie organizmu a skúma spúšťače problémov. Je odporúčané písať tzv. diétny denník.
Základom diagnostiky je kvalitná anamnéza, fyzikálne a laboratórne vyšetrenie. Pri odbere anamnestických údajov sa treba zameriavať na prítomnosť vyššie uvedených ťažkostí. Nutné je tiež venovať sa ich prípadnej súvislosti s užívaním liekov a alkoholu alebo s konzumáciou potravín s potenciálne vysokým obsahom histamínu. Fyzikálnym vyšetrením lekár zisťuje stav pokožky (farbu vyrážky, opuch), dýchanie, srdcovú akciu, krvný tlak… Laboratórne vyšetrenia zahŕňajú vyšetrenie krvného obrazu, základných biochemických parametrov vrátane renálnych a hepatálnych funkcií a ukazovateľov zápalu. Pre stanovenie diagnózy HIT je najdôležitejšie vyšetrenie aktivity diamonioxidázy.
Hodnoty DAO v krvnom sére pod 10kU/l sa považujú za znížené a diagnóza HIT je pravdepodobná, najmä ak sú prítomné typické prejavy HIT v súvislosti s konkrétnymi potravinami. Ak je hodnota menej ako 3 U/ml, aktivita DAO je veľmi znížená a pravdepodobnosť HIT je vysoká.
V AKÝCH POTRAVINÁCH SA NACHÁDZA HISTAMÍN?
Histamín nájdeme v takmer všetkých potravinách. Netreba sa však hneď báť, nie všetky potraviny ho obsahujú v podobnom množstve – podstatne viac ho nájdeme v zrejúcich, fermentovaných či konzervovaných potravinách.
Potraviny bohaté na histamín:
- alkohol,
- zrejúce syry,
- konzervované, nakladané a fermentované potraviny,
- kyslá kapusta a tiež všetky kvasené potraviny
- tatárska omáčka, kečup, horčica, majonéza
- údené produkty,
- strukoviny ako cícer, sója či šošovica,
- hotové jedlá (kvôli konzervantom),
- morské plody
- jogurty,
- čokoláda a kakao,
- arašidy a iné solené snacky,
- väčšina citrusového ovocia,
- špenát, paradajky, baklažán, avokádo,
- jahody, banány, čerešne, ananás,
- koreniny ako škorica, klinčeky, čili.
V čerstvých potravinách je histamínu menej, s dĺžkou skladovania jeho kvantita zvyčajne narastá.
V prvej fáze sa doporučuje vylúčiť z jedálnička potraviny s vysokým obsahom histamínu a tiež potravín, ktoré podporujú jeho uvoľňovanie (napríklad čierny a zelený čaj, alkohol). Nabehnete tak na bezhistamínovú – eliminačnú diétu. Keďže život s histamínovou intoleranciou je pomerne náročný na jedálniček, kľúčom je jeho udržateľnosť. Odporúčame vám zostaviť si zoznam potravín, ktoré môžete bezpečne konzumovať. Ak potrebujete pomoc pri zostavení diétneho plánu, odporúčame Vám vyhľadať nutričného terapeuta, ktorý má na to potrebnú odbornosť, a bude Vám môcť pomôcť vybrať a zostaviť potrebný diétny plán. Z našich skúsenosti zo styku s intoleranciou na histamín sú reakcie na potraviny veľmi rozdielne a budete si to musieť otestovať sami na sebe. Zo začiatku odstránite z jedálnička všetky potraviny s obsahom histamínu, ktoré postupne zaradíte a budete pozorovať reakcie vášho tela (pozor však na dlhodobé držanie eliminačnej diéty, mala by sa držať maximálne 3 týždne a potom začať zaraďovať postupne a pomaly potraviny späť do Vášho jedálnička, aby ste zistili, ktoré konkrétne potraviny a v akej dávke vám robia zle, a ktoré nie).
Pri bezhistamínovej diéte sa musí dávať pozor na potraviny s vysokým obsahom histamínu, ale aj na tie, ktoré pôsobia ako uvoľňovače alebo blokátory DAO: alkohol, čierny čaj, zelený čaj, energetické nápoje. Na rozdiel od alergie, pri ktorej reakciu spúšťajú aj stopové množstvá látky, pri HIT záleží aj na množstve požitej potravy.
PROBIOTIKÁ A HISTAMÍN
Ak je udržiavanie rovnováhy črevného mikrobiómu také dôležité pre metabolizmus histamínu, potom by z toho vyplývalo, že probiotiká by mali byť nápomocné pri zmierňovaní histamínovej intolerancie; ale je dôležité pochopiť, že existujú stovky rôznych kmeňov baktérií a že všetky majú rôzne úlohy a vlastnosti.
Na základe malého množstva dostupného výskumu sa predpokladá, že niektoré baktérie používané na fermentáciu jogurtov a fermentovaných potravín by mohli potenciálne zhoršiť produkciu histamínu. Typicky sú to kmene Lactobacillus casei a Lactobacillus bulgaricus. Je dôležité si pamätať, že kmene v rámci určitého druhu baktérií môžu reagovať odlišným spôsobom, a teda nie všetky kmene v rámci týchto druhov budú mať tento účinok, ale ak máte pochybnosti, týmto druhom sa pre istotu vyhnite.
Na základe doteraz veľmi obmedzeného výskumu, ktorý sa zaoberal úlohou probiotík pri histamínovej intolerancii, druhy považované za prospešné (pretože sa predpokladá, že znižujú hodnotenie biogénnych amínov, ako je histamín) sú Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus plantarum a možno aj Lactobacillus reuteri.
STRES A HISTAMÍNOVÁ INTOLERANCIA
Menej známym, no významným faktorom, ktorý zvyšuje hladiny histamínu, je stres. Pri ľuďoch s psychicky náročnou prácou, pod dlhodobým tlakom, pri zlej spánkovej hygiene a podobne, sú hodnoty histamínu spravidla vyššie. Pri dlhodobom strese sa zvyšuje hladina kortizolu – jeden z hormónov stresu, ktorý následne cez CRF1 receptory uvoľní histamín zo žírnych buniek. Pri histamínovej intolerancii nesmieme zabúdať aj na psychický aspekt ochorenia a venovať sa aj vhodným formám duševnej hygieny.
DOPLNKY STRAVY PRI HIT
Vitamín C, vitamín B6 – pomáhajú DAO rozkladať histamín. V dobe eliminačnej diéty nie je ľahké tieto vitamín doplniť v dostatočnom množstve, preto je vhodnejšie ich suplementovať.
Minerály: mangán, zinok, horčík, meď pomáhajú rozkladať histamín.
Prvým krokom je však stále dodržiavanie eliminačnej a následne nizkohistamínovej diety, tieto sú len podporné doplnky.
TEHOTENSTVO A HIT
Pre ženy s diagnózou histamínovej intolerancie je tehotenstvo často obdobím úľavy. Aktivita diaminooxidázy môže stúpať až 500-násobne v porovnaní s obdobím pred otehotnením. V dôsledku toho sa často zmiernia ťažkosti a dokonca aj prejavy intolerancie. Všeobecne platí, že tieto pacientky sú pod dohľadom gynekológa-pôrodníka, ktorý spolupracuje s imunoalergiológom, sledujúcim priebeh a prejavy histamínovej intolerancie.
Moderná výživová poradňa v Bratislave
Využite možnosť osobnej konzultácie v našich moderných priestoroch bratislavskej pobočky Nediétuj, ktorá je zároveň aj individuálnym súkromným fittness centrom.
Otváracia doba: Pon – Pia: 7:00 – 19:00
Kde nás nájdete: Černyševského 12, Bratislava
parkovanie ZADARMO priamo pri pobočke
MHD zastávky
Farského 5 minút pešo – 3, 84, 95, 99
Muchovo nám. 4 minúty pešo – 95
OC Einsteinova (Aupark) 9 minút pešo – 50
Moderná výživová poradňa v Bratislave
Využite možnosť osobnej konzultácie v našich moderných priestoroch bratislavskej pobočky Nediétuj, ktorá je zároveň aj individuálnym súkromným fittness centrom.
Otváracia doba: Pon – Pia: 7:00 – 19:00
Kde nás nájdete: Černyševského 12, Bratislava
parkovanie ZADARMO priamo pri pobočke
MHD zastávky
Farského 5 minút pešo – 3, 84, 95, 99
Muchovo nám. 4 minúty pešo – 95
OC Einsteinova (Aupark) 9 minút pešo – 50
Zaujal vás tento článok?
Zaujalo vás to? Využite úvodnú konzultáciu a objednajte sa ešte dnes. Úvodná konzultácia prebieha osobne v Bratislave alebo online.
Cena úvodnej konzultácie v našej modernej výživovej poradni stojí 20€. V prípade využitia akejkoľvek služby Vám bude táto cena odpočítaná z platby.
Zaujal vás tento článok?
Zaujalo vás to? Využite úvodnú konzultáciu a objednajte sa ešte dnes. Úvodná konzultácia prebieha osobne v Bratislave alebo online.
Cena úvodnej konzultácie v našej modernej výživovej poradni stojí 20€. V prípade využitia akejkoľvek služby Vám bude táto cena odpočítaná z platby.
Moja certifikácia výživy a trénovania
Svoju odbornosť som dokázala aj na základe úspešného absolvovania certifikovaného kurzu Poradca pre výživu od spoločnosti Winstitut. Poznatky a štúdie ohľadom výživy však neustále napredujú, a preto je pre mňa dôležité neustále na sebe pracovať a zdokonaľovať sa. Vďaka desiatkam školení, kurzov a workshopov stále rozširujem svoje nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Okrem výživy milujem aj pohyb a vzdelávam sa aj v tomto smere. Preto som sa rozhodla že absolvujem kurz Kondičného trénera I. stupňa v Efect Fit, aby som mohla aj takto pomáhať ľudom.
Moja certifikácia výživy a trénovania
Svoju odbornosť som dokázala aj na základe úspešného absolvovania certifikovaného kurzu Poradca pre výživu od spoločnosti Winstitut. Poznatky a štúdie ohľadom výživy však neustále napredujú, a preto je pre mňa dôležité neustále na sebe pracovať a zdokonaľovať sa. Vďaka desiatkam školení, kurzov a workshopov stále rozširujem svoje nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Okrem výživy milujem aj pohyb a vzdelávam sa aj v tomto smere. Preto som sa rozhodla že absolvujem kurz Kondičného trénera I. stupňa v Efect Fit, aby som mohla aj takto pomáhať ľudom.
Chceš aj ty napísať takúto premenu?
Som žena po dvoch pôrodoch a po každom pôrode mi zostali nejaké kilogramy navyše. Nepáčilo sa mi to a necítila som sa dobre vo svojom tele. Navyše mi bola diagnostikovaná aj histamínová intolerancia, čiže o to viac som musela svoje stravovanie zmeniť. Tak som sa rozhodla, že oslovím Janku, nech mi pomôže upraviť stravu tak, aby som svoju intoleranciu dostala pod kontrolu a navyše upravila aj svoju váhu. Naučila ma ako si vyskladať tanier pri mojom obmedzení, a hlavne ako rýchlo si vie človek navariť zdravé jedlo, ktoré je navyše veľmi chutné a chutí aj deťom. Vďaka Janke sme sa celá rodina naladili na zdravé stravovanie a nevieme si bez toho už predstaviť náš život a touto cestou jej za to veľmi pekne ďakujem.
Čo pre Vás ponúkam
Starostlivosť o vaše stravovanie
Neviete si rady so svojim stravovaním a uprednostnili by ste osobitý prístup? V rámci starostlivosti Vám ponúkam úvodnú konzultáciu, vypracovanie jedálnička na mieru a pravidelné osobné alebo online konzultácie. Spoločne budeme sledovať a vyhodnocovať priebeh Vašej premeny.
Komplexná starostlivosť o vaše cvičenie a stravu
Chápem, že nie každému vyhovuje cvičenie vo fitness centre. Možno máte pocit, že sa na vás každý pri cvičení pozerá, alebo Vaša finančná situácia nie je úplne ideálna a nemôžete si dovoliť platiť pernamentku aj trénera zároveň. Je čas vyskúšať domáce cvičenie pod dohľadom certifikovanej trénerky.
Jedálniček na mieru
Chcete mať nielen vyváženú a plnohodnotnú stravu ale aj funkčné telo? Tak presne pre vás je tento balíček, súčasťou ktorého je výživový plán na mieru, individuálne online tréningy z pohodlia vášho domova, pravidelná osobná alebo online konzultácia. Takto bude vaše stravovanie a pohyb pod dohľadom odborníčky.
Tréningový plán a live cvičenie na doma pre ženy
Chápem, že nie každému vyhovuje cvičenie vo fitness centre. Možno máte pocit, že sa na vás každý pri cvičení pozerá, alebo Vaša finančná situácia nie je úplne ideálna a nemôžete si dovoliť platiť pernamentku aj trénera zároveň. Je čas vyskúšať domáce cvičenie pod dohľadom certifikovanej trénerky.
Úspešné príbehy
Kvalitná práca a ešte kvalitnejšie výsledky hovoria za všetko. Nechajte sa inšpirovať a napíšte aj Vy nový príbeh svojho života.